Охтирська Загальноосвітня школа №8

ЦЕ ВРЯТУЄ ВАШЕ ЖИТТЯ! (інформація щодо безпечних укриттів)

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Поради вчителю              Поради   учням                Поради батькам

Загальні поради щодо спілкування з учасниками бойових дій:

1.Поважайте особистий простір. Учасники бойових дій можуть мати підвищену чутливість до вторгнення в особистий простір через пережиті події. Уникайте раптових фізичних контактів, наприклад, поплескування по плечу чи обіймів без попередження. Дотримуйтеся дистанції, якщо людина явно не готова до близького контакту.

2. Будьте терплячими та уважними. Учасники бойових дій можуть іноді виявляти емоційні реакції, як-от тривога, дратівливість чи замкненість. Проявляйте терпіння, не знецінюйте їхні почуття і не засуджуйте. Спостерігайте за їхньою поведінкою, щоб помітити, якщо вони потребують підтримки.

3. Не наполягайте на розмовах про війну. Для багатьох учасників бойових дій обговорення пережитого може бути болісним або викликати спогади, які вони намагаються опрацювати. Якщо людина не починає розмову сама, уникайте запитань на цю тему. Замість цього, запитуйте про те, що може бути їм цікаво або приємно.

4. Уникайте стереотипів. Не припускайте, що всі учасники бойових дій мають однакові труднощі, наприклад, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) чи агресивну поведінку. Кожна людина унікальна, і їхній досвід може суттєво відрізнятися. Запитуйте про їхні потреби, а не робіть припущення.

5. Проявляйте вдячність, але без зайвого акценту. Вираз вдячності за службу є важливим, але не варто занадто акцентувати увагу на цьому, щоб не створювати незручної атмосфери. Скажіть просте: “Дякуємо за вашу службу”, якщо це доречно.

6.Уникайте гучних звуків та раптових дій. Гучні звуки, як-от різкі викрики, падіння предметів або раптовий рух, можуть викликати неприємні спогади чи стресову реакцію. Створюйте спокійне і передбачуване середовище.

7. Створіть атмосферу прийняття і безпеки. Показуйте, що вони є частиною спільноти, де їх цінують і підтримують. Це допоможе учасникам бойових дій почуватися комфортніше й поступово адаптуватися до мирного життя.

8. Підтримуйте позитивну комунікацію. Зосереджуйтеся на темах, які можуть бути цікавими або надихаючими, наприклад, хобі, плани на майбутнє. Це допоможе уникнути напружених розмов і сприятиме створенню дружньої атмосфери.

У рамках діяльності проєкту Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки «Dovidka.Info» та у співпраці з правозахисною організацією Центр громадянських свобод за консультації фахівців Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова Поляна» було створено три відеоролики на тему екологічної комунікації з тими, хто пережив російський полон.
З початку повномасштабного вторгнення 4 131 людина повернулася з російського полону. Деякі з цих людей зазнали жахливих випробувань, фізичних і психологічних тортур. Десятки тисяч наших громадян досі залишаються у російській неволі. Після повернення додому їх чекає довгий процес адаптації й наше суспільство має цьому процесові всіляко сприяти.

Дані відеоролики створені й для тих, хто пройшов полон, і для тих, хто має навчитися говорити з колишніми бранцями, підтримувати їх і допомагати їм повертатися до життя.
Відеоролики доступні за наступним посилання:

Людина повернулася з полону. Як можете допомогти ви?
Людина повернулася з полону. Як реагувати на відчуження? 
Людина повернулася з полону. Як проявляти близькість?