Вивчати історію своєї країни, свого народу можна не лише за підручниками історії чи архівними матеріалами. Нерідко історичні події стають сюжетом творів мистецтва.
Саме таку історично-мистецьку зустріч провела для учнів наша учителька історії. Діти не лише переглянули її колекцію сучасних марок, а й дізналися про історію створення деяких із них, обговорили події чи персонажів, зображених на поштових аркушах, довідалися, із продажу яких марок здійснювалися благодійні відрахування. Школярі розповіли, які марки придбали вони разом із батьками, обговорили, чому сучасне мистецтво, в тому числі, філателістична продукція – це теж зброя і символ нашої незламності.
Поштова марка – це неодмінний символ держави, який може у будь-якому куточку світу розповісти про історію та культуру країни. У 2018 році виповнилося 100-річчя випуску перших поштових марок України, а 185 років тому з’явилася перша у світі поштова марка. Сталося це у Великобританії. Ініціатором впровадження марок в поштову практику став британський королівський поштмейстер Роуленд Хілл, автор ескізу першої у світі поштової марки. Перша британська марка «чорний пенні» вийшла в обіг 6 травня 1840 року.
Перші українські поштові марки з’явилися 1918 року. Їх випустив в обіг уряд Української Народної Республіки. Авторами першої серії з п’яти марок, номіналами від 10 до 50 шагів, надрукованих у Києві та Одесі, були художники Георгій Нарбут та Антін Середа.
Із проголошенням Незалежності України почалося відродження української поштової марки. 1 березня 1992 року було введено в обіг перші марки незалежної України – «500 років українського козацтва» та «100-річчя першопоселення українців у Канаді». На цих марках вперше було зазначено «Пошта України». З 1994 року Україна починає друкувати поштові марки на теренах власної держави.
За роки незалежності України на художніх поштових марках вшановано видатних людей країни – Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Анну Ярославну, Богдана Хмельницького, Івана Мазепу, Данила Галицького, Івана Огієнка, Михайла Грушевського…
Український спротив в усіх його проявах знайшов віддзеркалення у сюжетах поштових марок воєнного часу. Філателістичне мистецтво закарбувало і відсіч ворогу, і жагу до перемоги, і біль, і незламність, і мрію кожного українця.
2022 року була випущена 51 поштова марка, у тому числі 45–комеморативних (пам’ятних) поштових марок (у тому числі 4 блоки та 3 маркові аркуші), 3 стандартні поштові марки та 3 марки за проєктом «Власна марка». 6 марок (у тому числі 1 блок) були виведені з обігу.
У переддень десятої річниці війни проти загарбницької росії та другої річниці повномасштабного вторгнення, «Укрпошта» оголосила про випуск нової поштової марки під назвою «І буде весна». Ця ініціатива стала своєрідним відображенням та визнанням мужності та стійкості українського народу в обличчі небаченої агресії та воєнного протистояння.
Під час відкритої війни з росією маленькі клейкі кольорові шматки паперу – поштові марки Укрпошти – стали більше, ніж просто знаками поштової оплати. За допомогою марок українці закарбовують визначні події війни з окупантами та збирають кошти на підтримку військових і цивільних.
У дописі використано матеріали з інтернету